Jesteś tutaj:

Główna treść strony

ŚwietlicaAktualności – rok szkolny 2016/2017

WIZYTA PANI HANNY NIEWIADOMSKIEJ W RAMACH AKCJI „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

W dniu 08.06.2017r. w świetlicy szkolnej odwiedziła nas Pani Hanna Niewiadomska w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Autorka wierszy wprowadziła nas w świat rymowanek i pokazała jak bawić się słowem.Autor notatki: p. Katarzyna StępniewskaDZIEŃ DZIECKA

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. W ramach tego dnia na świetlicy odbyło się wiele konkursów, np. skoki w workach, taniec w parach na gazecie czy walka o przebicie balona. Dzieci otrzymały w nagrodę wiele nagród i upominków. Porozmawialiśmy sobie również na temat tego dnia - dlaczego obchodzimy Dzień Dziecka i skąd się wzięło takie święto. Bawiliśmy się wyśmienicie.Autor notatki: p. Paulina KozłowskaDZIEŃ MATKI

Dnia 25.05 dzieci na świetlicy rozmawiały na temat swoich mam - wspólnie doszliśmy do wniosku, że każda mama jest wyjątkowa i kochana. Następnie wykonaliśmy pracę plastyczną - kwiatek w kształcie serduszka, w środku którego znajdowały się życzenia dla mamy.Autor notatki: p. Paulina KozłowskaSAŁATKA OWOCOWA

Dzieci na świetlicy po raz kolejny przygotowywały zdrowy posiłek. Tym razem była to sałatka owocowa!
Wspólnie kroiliśmy wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tego zdrowego posiłku. Samodzielnie przygotowany posiłek smakuje o wiele lepiej.Autor notatki: p. Paulina KozłowskaINNI CZY TACY SAMI

Tematem przewodnim zajęć świetlicowych w tym tygodniu jest temat: „Inni czy tacy sami”. Osoby niepełnosprawne są wśród nas. Przyczyny niepełnosprawności mogą być nabyte lub wrodzone, ich skutki mogą być widoczne lub nie. Osoby niepełnosprawne często czują się bezradne, zakłopotane, potrzebują pomocy. Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, jak zachować się w kontaktach z takimi osobami aby im pomóc, a nie zaszkodzić.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Krystyna KomendarczykLUDZIE RÓŻNIĄ SIĘ OD SIEBIE NIE TYLKO WYGLĄDEM

W środowy poranek nauczyciele świetlicowi starali się przybliżyć dzieciom tygodniowy temat „Inni czy tacy sami” dzięki programowi profilaktycznemu autorstwa A. Kolodziejczyka, E. Czemierowskiej i T. Kołodziejczyka pt. „Spójrz inaczej”. Przeczytano dzieciom „Spotkanie 15” zatytułowane „Ludzie różnią się od siebie nie tylko wyglądem”. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy dzieci po części teoretycznej przedstawiały a potem omawiały scenki dotyczące różnic między ludźmi. Na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczną, utrwalając dzięki temu informacje jakie zdobyły.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Magdalena KowalewskaSZANUJEMY SYMBOLE NARODOWE

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja były doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi z 0c i 0d o symbolach narodowych związanych z historią Polski i ich znaczenia dla tworzenia więzi między Polakami.
Recytacja wiersza Katarzyny Ziętal pt. „Symbole narodowe” przybliżyła dzieciom sytuacje, w których spotykamy się z symbolami i nauczyła zasad godnego wobec nich zachowania.
Dzieci wykonały artystyczną interpretację jednego z symboli – godła Polski techniką origami z koła.Autor notatki: p. Beata NazorekINNI CZY TACY SAMI? – DEFINICJA TOLERANCJI

Czym tolerancja jest dla każdego z nas? Warto czasami zatrzymać się w codziennym pędzie i zastanowić nad kwestiami tak dla nas oczywistymi. Natomiast my na świetlicy rozpoczęliśmy tydzień pod hasłem „Inni czy tacy sami ?”. Mówiliśmy o szacunku do innych, o równości jednostek w społeczeństwie oraz o tym wszystkim co nas łączy jako ludzi. Zwróciliśmy uczniom uwagę, że niektóre prozaiczne cechy tylko z pozoru nas różnią. Wraz z uczniami klas I-III wypracowaliśmy naszą definicję tolerancji.
Autorzy notatki: p. Paulina Chrobak, p. Krystyna KomendarczykW ŚWIETLICY ZACHĘCAMY DO CZYTANIA KSIĄŻEK

Dlaczego ludzie żyjący współcześnie należą do uprzywilejowanych?
Dlatego bo mają szeroki, niczym nie ograniczony dostęp do książek!

W dawnych czasach jedynie nieliczni wybrańcy mieli możliwość obcowania z książkami, a umiejętność pisania i czytania nie była powszechna. Książka też wyglądała inaczej niż współcześnie.

Podczas zajęć świetlicowych poznaliśmy historię książki na przestrzeni dziejów, dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa „biblioteka”, spotkaliśmy się w bibliotece z bibliotekarką panią Agnieszką Krysik, która przekazała nam mnóstwo ciekawych informacji o książkach, a także wykonaliśmy projekt „Exlibrisu” do naszego domowego księgozbioru.

Korzystajmy z możliwości jakie stwarza współczesny świat – czytajmy książki!Autor notatki: p. Beata NazorekMAŁY TEATR W ŚWIETLICY
(27 kwietnia 2017 roku)

Zabawa w teatrzyk wzbudziła w dzieciach z 0c i 0d dużo emocji.
Podczas przygotowań do przedstawienia dzieci mogły dowiedzieć się, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o pojęcia związane z działalnością teatralną, np. teatr, reżyser, rekwizyty, dekoracja, scenografia, ruch sceniczny itd.
Wystawiając kolejne teatrzyki dzieci wykazały się olbrzymią umiejętnością tworzenia przedstawienia na podstawie znanych bajek, baśni, legend: np. „Jaś i Małgosia”, „Piękna i bestia”. Tworzyły także swoje teksty. Młodzi aktorzy wykazali się umiejętnością posługiwania się mową poprawną pod względem gramatycznym, a także doskonale operowali głosem pod względem intonacyjnym.
Widzowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy „kartonikowych” bohaterów poruszających się na scenie.
Brawa dla młodych twórców teatrzyków!
Autor notatki: p. Beata NazorekTYDZIEŃ KSIĄŻKI

Mijający już tydzień upłynął na naszej świetlicy pod hasłem „Książka - mój przyjaciel”.

Była to doskonała okazja, aby nauczyć nasze dzieci jaką podróż w historii przebyły książki zanim ukształtowały się w takiej formie jaką znamy do dziś. Zaowocował on masą atrakcji dla naszych uczniów. W galerii zdjęć możemy znaleźć fotografie z zajęć przeprowadzonych przez naszych nauczycieli. Dzieci z grup „0” A i B na zajęciach u p. Pauliny Chrobak odwiedziły bibliotekę oraz wykonały książeczki obrazkowe. Po tym jak p. Paulina Kozłowska wykonała zakładki do książek w grupach „0” C i D, postanowiłyśmy wspólnie wykonać je na zajęciach w klasach 1-3.Autorzy notatki: p. Paulina Chrobak, p. Paulina KozłowskaZDROWY SOK

„Sokowirówki ryk i warzywa znikają, Dzieci w kolejce po sok już czekają.” W czwartek na naszej świetlicy dzieci miały okazję nauczyć się co nieco o bezpieczeństwie podczas używania urządzeń kuchennych. Za pyszny przykład posłużyła nam sokowirówka. Dzieci pod czujnym okiem naszych nauczycieli przygotowały pyszny świeży sok. Cudowne połączenie lekcji o bezpieczeństwie z codzienną dawką witamin.Autorzy notatki: p. Paulina Chrobak, p. Paulina KozłowskaKSIĄŻKA - MÓJ PRZYJACIEL

„Gdy czytam książkę, to przenoszę się do fantastycznego świata”, „Czasami nie mogę się wprost oderwać od książki”, „Moje ulubione książki sprawiają, że zapominam o świecie” – takie między innymi zdania wypowiadały dzieci w świetlicy szkolnej i jednogłośnie stwierdziły, że książki są ich przyjaciółmi.

W świetlicy szkolnej cały rok wszyscy wychowawcy dbają o to aby zachęcić dzieci do czytania literatury dziecięcej. Nauczyciele zachęcają do odwiedzania biblioteki szkolnej, polecają ciekawe pozycje książkowe. Uczniowie polubili cykliczne zajęcia gdzie słuchali baśni i legend, uczyli się także znaczenia starodawnych słów, które występowały w legendach.

Na zajęciach komputerowych podsumowywaliśmy temat i uczniowie wypowiadali się dlaczego i co warto czytać, opowiadali o swojej ulubionej książce. W nowo poznanym narzędziu Internetowym pizap.com prezentowali książkę, którą warto przeczytać.
Autor notatki: p. Magdalena KowalewskaDZIECI ZE ŚWIETLICY SPRZĄTAJĄ SWÓJ MAŁY KAWAŁEK ZIEMI!

Zbliżający się Światowy Dzień Ziemi skłania do refleksji nad zanieczyszczeniem planety, na której żyjemy i naszej roli w ratowaniu Ziemi. Każdy z nas ma dużo możliwości przeciwdziałania pogarszającemu się stanowi środowiska.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0c i 0d uczęszczające do świetlicy podczas zajęć dowiedziały się, ze tworzenie „dzikich wysypisk” nie tylko szpeci krajobraz, ale stanowi realne zagrożenie np. pożarem.

Dlatego z wielką ochotą dzieci przystąpiły do akcji „Sprzątamy otoczenie szkoły” – dzięki temu szkolne patio, aż „świeci” czystością.

Wiemy co robić, żeby było czysto! Najlepiej wyrzucać odpady w miejscach do tego przeznaczonych!Autor notatki: p. Beata NazorekPRZYJACIELE ZIEMI

„SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy”

Od tych słów piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej rozpoczęliśmy zajęcia w oddziałach 0a i 0b. Dnia 21.04 rozmawialiśmy na temat Dnia Ziemi. Dzieci zastanawiały się jak pomóc chronić nasze środowisko oraz dowiedziały się jak segregować śmieci. Na koniec samodzielnie wykonały ordery Przyjaciół Ziemi.Autor notatki: p. Paulina KozłowskaJAK MOŻEMY DBAĆ O NASZE ŚRODOWISKO?

W dniu dzisiejszym tj. 21.04.2017r. znów omawiamy zagadnienia dotyczące ekologii, jednak dziś skupiamy się bardziej na rodzajach zanieczyszczeń i ich segregacji. Dzieci dowiedziały się również co robić by lepiej dbać o nasza planetę.Autorzy notatki: p. Cezary Cydejko, p. Radosław RutkowskiKODEKS MŁODEGO EKOLOGA

Naszym tematem przewodnim w tym tygodniu jest ekologia. Po krótkim wstępie na temat ekologii dzieci uczęszczające na świetlicę zapoznały się z Kodeksem Młodego Ekologa. Następnie odpowiadały na różne pytania związane z ekologią w domu.

Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej, polegającej na tym, że dwie drużyny starały się jak najszybciej wrzucić do kosza leżące na podłodze śmieci (papierowe kule).

Po zakończeniu zabawy dzieci rozwiązały krzyżówkę tematyczną, której hasłem było słowo „EKOLOGIA” oraz wysłuchały fragmentów bajki „Pucuś daje rady, czyli jak segregować butelki i inne odpady”.

Miło nam przyznać, że znajomość zagadnień ekologicznych nie jest dzieciom obca.
 

 
Autorzy notatki: p. Paulina Kozłowska, p. Krystyna KomendarczykZ EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

Trochę teorii nikomu jeszcze nie zaszkodziło, dlatego też na dzisiejszych zajęciach dzieci przyswoiły sporą ilość wiadomości na temat pojęcia ekologia, ochrona środowiska, rodzajów zanieczyszczeń, odpadów i ich segregacji. W łatwiejszym samokształceniu pomogły specjalistyczne książki poświęcone tym zagadnieniom.Autor notatki: p. Radosław RutkowskiMAŁY EKOLOG

Czy dorośli czy też dzieci, segregować muszą śmieci. Pod takim hasłem ruszyły dziś na świetlicy zajęcia z bloku tematycznego „mały ekolog”. W trakcie zajęć podopieczni dowiedzieli się czym jest ekologia, ekologiczna żywność i dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna dla nas i naszego środowiska. Po części teoretycznej dzieci kolorowały obrazki dotyczące wyżej wspomnianej segregacji odpadów, oto ich pracę.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Magdalena KowalewskaWIELKANOCNE SPOTKANIE W ŚWIETLICY

W dniu 11 kwietnia 2017 roku wprowadziliśmy świąteczną atmosferę do naszej świetlicy.

Ćwiczenia w mówieniu, podczas których uczniowie korzystając ze swoich doświadczeń odpowiadali na pytanie „Co wpływa na świąteczną atmosferę?” pozwoliły nam na wyciszenie, zwrócenie uwagi na uczucia innych, wczucie się w tematykę spotkań z bliskimi ludźmi.

Lektura tekstu pt. „O wielkanocnym stole” przybliżyła dzieciom wielkanocne tradycje naszych przodków i zachęciła do czynienia porównań ze współczesnymi czasami.
Uczniowie narysowali elementy – świąteczne potrawy i napoje do wspólnej pracy „Nasz świetlicowy stół wielkanocny”. Wiele prac nawiązywało do poznanego tekstu.

Przy naszym „wielkanocnym stole” złożyliśmy sobie świąteczne życzenia!

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy radości, ufności i nadziei.
Autor notatki: p. Beata Nazorek


WIELKANOCNE ZAJĄCZKI

Były już kurczaczki, były też pisanki, dlatego teraz czas na wielkanocne zajączki ale zanim przejdziemy do prac plastycznych dowiedzmy się czegoś na temat tych najstarszych świat które już tuż tuż. Zapraszam do fotorelacji z tych zajęć.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaTRADYCJE WIELKANOCNE

W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku w czasie zajęć świetlicowych dzieci zapoznały się z polskimi tradycjami wielkanocnymi. Dowiedziały się, że Niedziela Palmowa, zwana była kiedyś Kwietną lub Wierzbową, a w Wielki Piątek zakopywano żur i śledzia, które były typowo postnymi potrawami. Istniał również zwyczaj przybijania śledzi do drzewa, a w Wielką Sobotę spryskiwano dom na znak pomyślności. Koszyczki ze święconką powinny m.in. zawierać babkę, będącą symbolem umiejętności oraz ser, który jest symbolem pojednania człowieka z naturą.
W Niedzielę Wielkanocną szukamy jajka lub zajączka z czekolady, a w Poniedziałek Wielkanocny oblewamy się wodą, uważamy jednak, żeby nie przesadzić !
Następnie dzieci wykonały kurczaczka wielkanocnego, który jest jednym z symboli wielkanocnych.Autorzy notatki: p. Paulina Kozłowska, p. Krystyna KomendarczykWIELKANOCNE PISANKI

Święta tuż tuż, więc i nasza świetlica czuje ich moc. Aby podkreślić ich ważność wraz z podopiecznym wykonaliśmy dziś plastelinowe pisanki. Zanim przystąpiliśmy do pracy odbyła się pogadanka na temat historii tych świat. Porozmawialiśmy o tym jak każdy z nas je obchodzi i co nam się najbardziej z nimi kojarzy. Zobaczcie jak nam poszło:Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Cezary CydejkoKIERMASZ CZAS ZACZĄĆ ...

7 kwietnia w naszej szkole odbędzie się kiermasz ozdób wielkanocnych, w tworzenie których było zaangażowanych wiele osób. Również nauczyciele w świetlicy (M. Kowalewska, B. Nazorek, P. Kozłowska) wraz z uczniami wykonali piękne ozdoby.Autor notatki: p. Magdalena KowalewskaŚLADAMI WIOSNY

Skoro wiosna idzie, to chyba należy podążać jej śladami. Tak właśnie zrobiliśmy i my podczas piątkowych zajęć. Zobaczcie gdzie dotarliśmy śladami wiosny:Autorzy notatki: p. Cezary Cydejko, p. Radosław RutkowskiCZAS WOLNY W ŚWIETLICY

Bawią się nie tylko dzieci:Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Cezary CydejkoBUZIE KLAUNÓW

Podczas zajęć plastycznych organizowanych w dniu 17 marca 2017r. przez pana Radka i pana Czarka dzieci miały za zadanie przyozdobić buzie klaunów w jak najwymyślniejszy sposób. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami.Autorzy notatki: p. Cezary Cydejko, p. Radosław RutkowskiSUPER GŁOWA WARZYWNO-OWOCOWA

Podczas zajęć świetlicowych w dniu 16 marca 2017 roku dzieci z 0C i 0D rozmawiały o znaczeniu warzyw i owoców w codziennej diecie, bawiły się w zabawę ćwiczącą pamięć „Zapamiętaj kolejność owoców i warzyw” oraz wykonały pracę plastyczną „SUPER GŁOWA WARZYWNO-OWOCOWA”, polegającą na ułożeniu kompozycji w kształcie głowy z wyciętych owoców i warzyw.

Mamy nadzieję, że w naszych GŁOWACH zostanie mnóstwo informacji o zdrowym odżywianiu!Autor notatki: p. Beata NazorekROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „W KRAINIE POLSKICH LEGEND”

W dniu 15.03.2017r. w SP7 w Legionowie odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „W krainie polskich legend”. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole wszystkich uczestników konkursu - uczniów legionowskich szkół. W trakcie uroczystości każdy z uczestników został nagrodzony za swój wkład pracy.

Miejsca:
I miejsce - Paulina Madejska SP4
II miejsce - Paulina Łukaszewicz SP8
III miejsce - Laura Cyrkowicz SP8

Wyróżnienia otrzymali:
Damian Najmuła SP7
Emilia Marcinak Milenium
Jan Sztolsztener SP7
Maja Stokowska Milennium

Nagrodę za udzial otrzymali:
Zosia Oltan (Milennium)
Łukasz Janiuk SP4
Franek Latkowski SP7
Zosia ze szkoły Milennium
Zuzanna Waligora SP4


Po odebraniu nagród wszyscy udaliśmy się na wspólny poczęstunek.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom

Nad organizacja wydarzenia i sprawnym jej przebiegiem czuwali nauczyciele ze świetlicy - Paulina Kozłowska i Radosław Rutkowski
Autorzy notatki: p. Katarzyna Stępniewska, p. Paulina Kozłowska, p. Radosław RutkowskiSERDUSZKO

W tygodniu o tematyce „Święto wszystkich kobiet” dzieci z 0C i 0D rozmawiały o rolach jakie pełnią kobiety zarówno w przestrzeni domowej, jak i w środowisku zawodowym. Nauczycielka zwróciła uwagę na zmiany jakie zachodziły w różnych epokach oraz fakt konieczności łączenia przez kobiety obowiązków domowych i zawodowych.
Formą podziękowania za codzienny trud i miłość mogą być wykonane przez dzieci podczas zajęć techniką origami „SERDUSZKA” z kolorowego papieru, które po połączeniu tworzą kwiaty, motyle ...
Życzymy wszystkiego najlepszego kobietom!Autor notatki: p. Beata NazorekDZIEŃ KOBIET

Kochamy Was i uwielbiamy, pod takim hasłem w dniu dzisiejszym dzieci ze świetlicy zaczęły zajęcia techniczne, by uczcić dzień kobiet, który co prawda już był ale u nas trwa on cały tydzień. Oto krótka relacja zdjęciowa z tego co udało nam się zrobić (a wyszło wspaniale):Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Cezary CydejkoŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ SÓWKI

W dniu 01.03.2017r. dzieci podczas zajęć debatowały na temat potrzeby rozwijania umysłu poprzez rebusy, zagadki, wykreślanki itp. Podczas części głównej zajęć rozdano podopiecznym kartki z zagadkami rebusami i innymi łamigłówkami.

Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Magdalena KowalewskaKOTYLIONY DLA NASZYCH ULUBIEŃCÓW

W czwartek (02.02.2017r.) uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej realizując temat tygodnia "Nasi ulubieńcy" wykonali podczas zajęć plastyczno-technicznych piękne kotyliony. Oto fotorelacja z zajęć:Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Cezary CydejkoPINGWINY

W zimowy, czwartkowy poranek dzieci ze świetlicy szkolnej rozmawiały na temat pingwinów. Dowiedziały się między innymi gdzie żyją, co jedzą i w jaki sposób wysiadują jajka. Na koniec samodzielnie wykonały świetlicowe pingwinki poubierane w kolorowe czapki i szaliki.Autor notatki: p. Paulina KozłowskaNASI ULUBIEŃCY

W ramach tematu „Nasi ulubieńcy”; uczniowie rozmawiali na temat różnorodnych zachowań zwierząt. Dowiedzieli się czym jest instynkt i jak pomaga zwierzętom przetrwać w różnych warunkach. Dzieci wymieniały także sposoby opiekowania się zwierzętami leśnymi i domowymi.
Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą wybrane zwierzę, posiłkując się plasteliną i kredkami Bambino.

Autor notatki: p. M. KowalewskaKTO ŚPI, A KTO NIE ŚPI?

Zabawa ruchowa ze śpiewem „Stary niedźwiedź mocno śpi” wprowadziła nas w kolejne zajęcia poświęcone poznawaniu przyrody.
Najpierw dzieci odgadywały nazwy zwierząt na podstawie krótkiej charakterystyki lub fragmentu ilustracji przedstawiającej przedstawicieli fauny (czasem trzeba było odsłaniać coraz większy fragment ilustracji). Potem miały okazję zaspokoić swoje potrzeby poznawcze słuchając lektury opowiadania Marii Kownackiej pt. „Kto śpi, a kto nie śpi?”. Dowiedziały się, które zwierzęta są zimą aktywne, a które zapadają w zimowy sen.
Wiedzę uczniowie wykorzystali podczas zajęć plastycznych. Zobaczcie sami jakie piękne są zwierzęta!Autor notatki: p. Beata NazorekDOKARMIAMY ZWIERZĘTA ZIMĄ

Zajęcia w piątek (27.01.2017r.) zaczęły się od luźnej rozmowy o zwierzętach – tych które zostają u „nas” na zimę i o tych, które „nas” opuszczają. Wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o dokarmianiu, pomaganiu i cieszeniu się z tego. Wspólna rozmowa zakończyła się wykonaniem przepięknych prac plastyczno-technicznych z wykorzystaniem przynajmniej trzech różnych technik. Oto fotorelacja z przeprowadzonych zajęć:Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Cezary CydejkoBUDOWLE Z KLOCKÓW – KARMNIKI DLA PTAKÓW

Zajęcia zaczęły się od pogadanki na temat zwierząt, które możemy spotkać w zimie i o tym czy powinniśmy je dokarmiać. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że najłatwiej zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół i stąd też pomysł na karmniki zbudowane z klocków w trakcie zajęć w Radosnej Sali. Oto kilka zdjęć:

Autor notatki p. Radosław RutkowskiDOKARMIAMY ZWIERZĘTA ZIMĄ

Zima to szczególny okres dla zwierząt - niska temperatura, a także śnieg i lód utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają dostęp do pokarmu. Im większe mrozy, tym trudniej jest więc przetrwać. Pomocy potrzebują wówczas wszystkie zwierzęta.
Podczas zajęć w dniu 23 stycznia 2017 roku dzieci poznały losy zmarzniętego skowronka – bohatera opowiadania Hanny Zdzitowieckiej. Dowiedziały się jakie są rodzaje karmników oraz jak prowadzić akcję dokarmiania ptaków: kiedy i jaką karmę podawać, umożliwić zaspokojenie pragnienia poprzez podanie czystej, świeżej wody.
Uczniowie zrozumieli, że bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.
Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające KARMNIK.

PAMIĘTAJMY O PTAKACH!Autorzy notatki: p. Beata Nazorek, p. Paulina ChrobakDZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA

Z okazji zbliżającego się święta, Dnia Babci i Dziadka dzieci na zajęciach świetlicowych przygotowały dla nich laurki. Własnoręcznie przygotowane, ozdobione przeróżnymi elementami Na pewno ucieszą serca Babć i Dziadków.Autorzy notatki: p. Paulina Chrobak, p. Radosław RutkowskiODPOCZYWAMY PRZY MUZYCE

W piątek (13.01.2017r.) odbyły się również zajęcia muzyczne, podczas których dzieci wraz z nauczycielami pląsały w rytm swoich ulubionych hitów.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina Kozłowska, p. Marcin GiewonJEZIORO PRZYJAŹNI – ZAJĘCIA Z UDZIAŁEM DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Czym byłoby życie bez przyjaźni i jak jest ona potrzebna staraliśmy się nauczyć naszych podopiecznych w ubiegłym tygodniu. Skutkiem naszych zajęć jest przepiękne Jezioro Przyjaźni, które z całych sił staraliśmy się stworzyć naszym rybkom.Autor notatki: p. Paulina ChrobakJEZIORO PRZYJAŹNI

W wyjątkowo szczęśliwy piątek w roku t.j. 13.01.2017r. dzieci że świetlicy podczas popołudniowych zajęć wykonały pracę 3D pod tytułem „Jezioro przyjaźni”. Oto krótka relacja zdjęciowa z ich wspólnej pracy:

Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaUCZYMY SIĘ W ŚWIETLICY ŻYĆ W PRZYJAŹNI

Przyjaźń to szczególna forma stosunków między ludźmi, która sprzyja otwartości, wsłuchaniu się w drugą osobę, wytwarza wzajemne zaufanie, poprawia wiarę w siebie.

Podczas zajęć w drugim tygodniu stycznia prowadziliśmy liczne rozmowy odnoszące się do przeżyć i doświadczeń dzieci, uczniowie odgrywali scenki dramowe o przyjaźni, prezentowali wymyślone przez siebie, krótkie inscenizacje z użyciem maskotek, brali udział w zabawach wytwarzających zaufanie i odpowiedzialność, np. „Ślepiec prowadzony głosem”.

Dzieci miały także okazję przedstawić uczucia związane z przyjaźnią w formie pracy plastycznej – „Słoneczko z tęczą”, na której wpisywali swoje dobre uczynki w relacjach z kolegami i koleżankami. Nazwanie i umieszczenie swojego dobrego działania wywoływało w wychowankach wiele pozytywnych emocji.Autor notatki: p. Beata NazorekNASI PRZYJACIELE

W tym tygodniu nasza świetlica przepełniona jest przyjazną atmosferą, a wszystko to za sprawą tygodniowego tematu „Uczymy się żyć w przyjaźni”. W dniu dzisiejszym (11.01.2017r.), podczas tematycznych zajęć nasze pociechy usłyszały opowiadanie „Wojtuś i jego przyjaciel szczurek”. Po wspólnym czytaniu omówiliśmy razem tę wciągającą historię, a po gawędzie dzieci relaksowały się przy specjalnie przygotowanej muzyce i rozmyślały o swoich przyjaciołach czy bliskich im osobach. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej, mającej na celu ukazanie wszystkim jak najdokładniejszych portretów przyjaciół.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina ChrobakDRZEWKO ŻYCZEŃ NOWOROCZNYCH

Dnia 4 stycznia na zajęciach świetlicowych uczniowie opowiadali o swoich zwyczajach związanych z nocą sylwestrową i Nowym Rokiem. Podopieczni dowiedzieli się skąd wziął się zwyczaj świętowania Nowego Roku i kiedy przybył do Polski. Po wykładzie dzieci wspólnymi siłami wykonały pracę plastyczno-techniczną przedstawiającą magiczne drzewko życzeń noworocznych.
Autor notatki: p. Paulina Chrobak, p. Radosław RutkowskiPODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU - ŚNIADANIE DAJE MOC

Już po raz piąty świetlica szkolna wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym: Śniadanie Daje Moc, w którym zachęcała uczniów klas 0-3 do odżywiania się według 12 zasad, które kreował program. Od września do grudnia odbywały się ciekawe zajęcia, które prowadzili: B.Nazorek, M. Kowalewska, K. Stępniewska, K. Komendarczyk.

12 zasad:

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.8 listopada, w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania nauczyciele świetlicy zaprosili na uroczyste śniadanie i podzielenie się własnymi doświadczeniami w zakresie programu, inne szkoły, p. Annę Łasińską - Naczelnik Edukacji w Legionowie oraz Radę Rodziców. Po konsumpcji pyszności uczniowie tworzyli komiksy do 12 zasad zdrowego odżywiania. Koordynatorem programu była p. Magdalena Kowalewska.

Zdjęcia ze śniadania:Zdjęcia z tworzenia komiksów:
Autor notatki: p. Magdalena KowalewskaZORZA POLARNA

We wtorkowy poranek (20.12) dzieci ze świetlicy szkolnej dowiedziały się czym jest zorza polarna, skąd się bierze i gdzie najczęściej występuje. Po rozmowie wykonały prace plastyczna z użyciem suchych pasteli i kredek Bambino.

Autorzy notatki: p. Paulina Kozłowska, p. Magdalena KowalewskaPOMAGAMY KACPROWI

W ramach akcji charytatywnej uczniowie przygotowali na kiermasz bożonarodzeniowy kartki i ozdoby świąteczne, które sprzedawano po koncercie nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Autor notatki: p. Magdalena KowalewskaŚWIĄTECZNE DEKORACJE

Dnia 14.12.2016r. uczniowie podczas zajęć praktyczno-technicznych wspólnymi siłami stworzyli łańcuch z marszczonej bibuły. Posłuży on do upiększenia pomieszczeń świetlicy.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Beata NazorekCZAS WOLNY - BUDOWLE Z KLOCKÓW

Autor notatki: p. Radosław RutkowskiZAJĘCIA SPORTOWE

Zajęcia na świetlicy to nie tylko gry i zabawy w pomieszczeniach świetlicowych. To także cykl zajęć sportowych na hali. Oto kilka fotek:

Autor notatki: p. Radosław RutkowskiPRAWA DZIECKA

W czwartek, 08.12 2016r., tematem zajęć z dziećmi na świetlicy były prawa dziecka. Pani Krystyna Komendarczyk opowiedziała dzieciom o konwencji praw dziecka, międzynarodowym dokumencie, w którym prawa te zostały zawarte. W omawianiu praw dziecka brały udział dzieci uczestniczące w zajęciach.

Pogadanka zakończyła się przeczytaniem opowiadań dotyczących wybranych praw dziecka. Były to: prawo do ochrony przed wyzyskiem, prawo do wyrażania swoich poglądów, opinii i emocji, prawo do życia bez przemocy.Autor notatki: p. Krystyna KomendarczykNAUKA KOLĘD

Podczas zajęć muzyczno-rytmicznych dzieci uczyły się kolęd. Na rozdanych instrumentach uczniowie dodatkowo wystukiwali rytm.Autor notatki: p. Radosław RutkowskiBOŻE NARODZENIE

Dnia 07.12.2016r. odbyły się zajęcia poświęcone zbliżającym się świętem Bożego Narodzenia, ich historii w Polsce i na świecie. Po omówieniu tematu zabraliśmy się do pracy. Tym razem dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich dzieci powstała piękna „choinka naszych dłoni".Autorzy notatki: p. Paulina Chrobak, p. Radosław RutkowskiRENIFER - POMOCNIK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Dnia 6 grudnia w świetlicy szkolnej, dzieci rozmawiały z nauczycielem na temat Mikołajek - dowiedziały się, czemu tego dnia rozdajemy sobie prezenty i kim naprawdę był Święty Mikołaj. Na koniec wykonały pracę plastyczną przedstawiającą pomocnika - renifera.Autorzy notatki: p. Paulina Kozłowska, p. Magdalena KowalewskaŚwiąteczne rysowanie...zajęcia komputerowe.

Na zajęciach komputerowych uczniowie uczyli się korzystać z narzędzi on-line: Silk i Kleki.
Silk (weavesilk.com) wymagał od uczniów umiejętności kopiowania grafiki z internetu i wklejania jej do Paint oraz odpowiedniego wycinania i wypełniania tak, aby powstała grafika przedstawiająca bombkę.
Kleki (kleki.com), to wymagający program graficzny, w którym uczniowie poradzili sobie doskonale.

Autor: M. Kowalewska


W ZIMOWYM NASTROJU

Aura ostatniego tygodnia obudziła w Nas zimowy nastrój. Na zajęciach świetlicowych w klasie 0a,b dzieci wykonały piękne śnieżynki, które zostały wyklejone kuleczkami z krepiny. Uwieńczeniem naszych zimowych nastrojów były cudowne zimowe pejzaże, które namalowaliśmy za pomocą włóczki.Autor notatki: p. Paulina ChrobakAkcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” w świetlicy szkolnej.

„Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Mając świadomość, że głośne czytanie dzieciom kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy nasza świetlica od wielu lat uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
5 grudnia gościliśmy u nas Panią Agnieszkę Borkowską – radną Rady Miasta Legionowo. Podczas lektury opowiadania Barbary Lewandowskiej pt. „Poczytaj mi ...” dzieci poznały bohaterkę Kasię, która domagała się od członków swojej rodziny ze wszystkich sił tego, czego pragnęła – żeby przeczytali jej bajkę.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się czy to się jej udało musicie przeczytać to opowiadanie. Znajduje się w zbiorze opowiadań pt. „Poczytaj mi mamo”.
Spotkanie z gościem przebiegało w bardzo miłej, świątecznej atmosferze.

Dziękujemy Pani Agnieszce za budzenie w dzieciach zainteresowania książką !


Autor notatki: p. Beata Nazorek

ANDRZEJKI

ZABAWA ANDRZEJKOWA W ŚWIETLICY - 29 LISTOPADA 2016 R.

Andrzejki to okazja do wspaniałej zabawy, ale także do kształtowania w młodym pokoleniu szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych..
Zabawa andrzejkowa w naszej świetlicy to tradycyjnie od lat dzień wróżb i czarów połączony z zabawą, tańcem i słodkim piernikiem z wróżbą.
Nauczycielki: Beata Nazorek i Krystyna Komendarczyk przeobraziły się we wróżki, które wraz z uczennicą - asystentką Basią przeprowadzały kolejne wróżby („Buty”, „Magiczne liczby”, „Kolory”, „Co przyniesie przyszłość?”, „Buty”), konkursy (Taniec z balonami) i zabawy („Krzesełka”, „Zgniatanie balonów”).
Wróżby pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Wszyscy wspaniale się bawili, a czy przepowiedziana przyszłość się sprawdzi zależy przede wszystkim od nas.
andrzejki - Kizoa Movie - Video - Slideshow Maker
 
W świetlicy dzieci mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania informatyczne na zajęciach komputerowych. Uczniowie często korzystają z programu graficznego Paint, wykorzystują grafikę z przeglądarek internetowych, uczą się zapisywać i edytować prace. Grają w gry dydaktyczne, zręcznościowe i kształtujące spostrzegawczość. Wiedzą jak bezpiecznie korzystać z Internetu. (M. Kowalewska)

Autor notatki: p. Magdalena Kowalewska
CHWILA Z KSIĄŻKĄAutorzy notatki: p. Cezary Cydejko, p. Paulina Kozłowska, p. Marcin Giewon, p. Paulina ChrobakDZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25.11 dzieci obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji na zajęciach świetlicowych, dzieci z klasy 0a,b wykonały piękne, kolorowe misie na patyku.Autor notatki: p. Paulina ChrobakDBAMY O SWOJE ZDROWIE PODCZAS PRACY I ZABAWY

Czwartkowy poranek (24.11.2016r.) rozpoczęliśmy od pogadanki na temat zdrowia, zdrowego trybu życia oraz konsekwencji wynikających z nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny czyli np. chorób, ich objawów itp. Po wspólnej burzy mózgów rozdano dzieciom kartki z krzyżówką na temat dbania o zdrowie i pytaniami odnoszącymi się do omawianych chorób.Realizatorzy: p. Radosław Rutkowski, p. Krystyna Komendarczyk

Kolejne zajęcia tego dnia „Dbamy o swoje zdrowie podczas pracy i zabawy”, przygotowane przez pana Radosława Rutkowskiego i panią Paulinę Chrobak, rozpoczęły się od wspólnej gimnastyki ciała, a potem wszyscy przeszliśmy do gimnastyki umysłu. Po pogadance na temat tego, jak dbamy o swoje zdrowie, dzieci zostały podzielone na 4 grupy i odpowiadały na śmieszne zagadki np. O owocach i warzywach, zdobywając dla swoich drużyn punkty. Po zagadkach każda z grup otrzymała pytania do opracowania, a na podstawie odpowiedzi uczniowie wspólnie stworzyli krzyżówkę, przyklejając na odpowiednich kartkach wycięte przez siebie litery z gazet. Grupa pierwsza w rywalizacji zdobyła największą liczbę punktów, za co została nagrodzona drobnymi upominkami. Pochwała należy się oczywiście wszystkim, gdyż z wielkim zaangażowaniem i radością brali udział w zajęciach.


Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina ChrobakBEZPIECZNE ZABAWY NA PLACU ZABAW23 listopada 2016r.

Na zajęciach dzieci wykonały makietę wymarzonego placu zabaw z dużą ilością urządzeń, ale także obiektów małej architektury. Dużo przyjemniej bawić się kiedy w pobliżu szumi fontanna albo płynie rzeczka i jest zielono.

Podsumowaniem pracy była symulacja zabaw ruchowych z wykorzystaniem kartonowych figurek na wykonanej makiecie połączona z dyskusją na temat zauważonych zagrożeń.
Na pewno uczniowie będą bawić się bezpieczniej na naszym placu zabaw Radosna Szkoła. (B. Nazorek)

ŻYJ ZDROWO I AKTYWNIE

21 listopada, na zajęciach świetlicowych dzieci z grup „0” brały udział w zajęciach o zdrowym trybie życia. Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi na czynniki składające się na zdrowy tryb życia tj. zdrowe odżywianie oraz uprawianie sportu. Efektem zajęć było powstanie plakatu „Żyj zdrowo i aktywnie”.Autorzy notatki : p. Paulina Kozłowska, p. Paulina ChrobakLUDZIE LISTY PISZĄ

W dniu 17.11.2016r. zgodnie z tematem przewodnim tego tygodnia – „Ludzie listy piszą”, w świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia „Zabawa w pocztę”. Dlatego idąc za pierwszym skojarzeniem pomyśleliśmy o tych, którzy dostarczają nam tyle radości roznosząc do naszych domów wszelaką korespondencję. Tym samym wykonaliśmy skrzynki pocztowe, pocztówki oraz znaczki. Koniec końców powstały takie oto kolorowe kompozycje.

Podczas kolejnych zajęć w dniu 18.11.2016r. własnoręcznie wykonaliśmy koperty na listy oraz zaprojektowaliśmy znaczki pocztowe oraz pocztówki. W części poprzedzającej działanie rozmawialiśmy o zanikającej sztuce pisania prawdziwych, papierowych listów. Ponadto analizowaliśmy składniki listu nieformalnego. Pozostało zabrać się za pisanie...

Autor notatki: p. Cezary CydejkoWSPÓLNE PORZĄDKI

Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej uczą się jak ważne jest, by na co dzień dbać o wspólną przestrzeń i przedmioty oraz zabawki, które się w niej znajdują. W dniu 16.11.2016r. pod okiem p. Radosława Rutkowskiego dzieci porządkowały gry i zabawki świetlicowe.Autor notatki: p. Radosław RutkowskiPOLSKIE LEGENDY

W dniu 16.11.2016r. wraz z podopiecznymi czytaliśmy polskie legendy. Zaczęliśmy od Warsa i Sawy, a skończyliśmy na chyba najbardziej znanej legendzie o Bazyliszku. Po wysłuchaniu tekstów, dzieci wykonały Przy użyciu dowolnych technik plastycznych prace ilustrujące wybrane legendy.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina ChrobakPOLSKA I JEJ MIEJSCE W EUROPIE

Dnia 10.11.2016r. już od godzin porannych odbywały się zajęcia poświęcone naszej ojczyźnie i jej miejscu w Europie. O godzinie 9 dzieci zebrały się na świetlicowym dywanie, by usłyszeć wiele cennych informacji na temat naszego kraju tj. powierzchni, liczby ludności, ilości województw, państw graniczących czy o już wspomnianym miejscu Polski w Europie. Po tych zajęciach dzieci z ochotą zabrały się do wykonania prac plastycznych, w ramach których zadaniem było pokolorowanie województw, naniesienie na mapę 2 głównych rzek oraz podpisanie miast, które były wcześniejszymi stolicami Polski. Dodatkowo dla dzieci przygotowany został również zestaw pytań na temat naszej ojczyzny, sprawdzający ich wiedzę.Autor notatki: p. Radosław RutkowskiMY SIĘ ZIMY NIE BOIMY

Pomimo, że temperatura za oknami coraz niższa uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wspólnie z wychowawcami chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, w trakcie organizowanych zabaw ruchowych.

Autorzy notatki: p. Paulina Kozłowska, p. Cezary Cydejko


WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW


Na początku listopada odwiedziła nas grupa „Kotki” z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Legionowie. Wizyta miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą, jako przyszłych uczniów klas I. Zapraszamy do naszej szkoły! (B. Nazorek, M. Kowalewska)


MOJE MIASTO - MÓJ REGION

Moje miasto mój region - zajęcia w świetlicy szkolnej zrealizowane w dniu 04.11.2016r. przez wychowawców p. Cezarego Cydejko oraz p. Beatę NazorekAutorzy notatki: p. Cezary Cydejko, p. Beata NazorekPANI JESIEŃ

Jesień jest czasem magicznym i pełnym kolorów. Zmieniająca się dynamicznie natura inspiruje do powstawania różnorodnych prac plastycznych. Dzieci uczęszczające do świetlicy wykonały piękne portrety Pani Jesieni.

Autor notatki: p. Cezary CydejkoCZAS WOLNY

W październiku podczas cyklu zajęć poświęconych własnym zainteresowaniom dzieci wykonywały budowle z klocków, rysowały i doskonaliły umiejętność gry w gumę, trenując w ten sposób skoczność i koordynację wzrokowo-ruchową.

Autor notatki: p. Radosław RutkowskiNAKRYWAMY DO STOŁU

W ramach tygodniowego tematu Kultura Życia Codziennego, nauczyciele ze świetlicy przeprowadzili pogadankę na temat prawidłowego zachowania się przy stole. Omówiony został także sposób nakrywania stołu - dzieci dowiedziały sie w jakim miejscu ułożyć sztućce na stole. Następnie wykonały pracę plastyczną pt. Nakrywamy do stołu.


Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaZAJĘCIA MUZYCZNE

Podczas wszystkich zajęć, w jakich biorą udział dzieci w świetlicy, są również zajęcia muzyczne. Podopieczni mogą zaprezentować swoje uzdolnienia, uczą się nowych piosenek, śpiewają czy po prostu relaksują się słuchając melodii wydobywających się z gitary.

Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaDARY JESIENI

W środę, 19 października dzieci wzięły udział w zajęciach poświęconych jednej z pór roku jaką jest jesień. Rozmawiały na temat darów jesiennych, rozwiązywały zagadki z nią związane a na koniec zajęć wykonały pracę z warzyw i darów jesieni a były to grzyby na leśnym poszyciu.


Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Dnia 15 października w ponad 100 krajach na całym świecie po raz ósmy obchodzono Światowy Dzień Mycia Rąk. W świetlicy szkolnej 17.10.2016r. odbyły się zajęcia których celem było uświadamianie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślenie ogromnego znaczenia mycia rąk wodą i mydłem, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny. Zajęcia pozwoliły dzieciom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie. Wychowawcy przypomnieli także o znaczeniu mycia warzyw i owoców przed jedzeniem. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali plakaty które przypominały o myciu rąk przed posiłkami.Autor notatki: p. Katarzyna StępniewskaZAJĘCIA RELAKSACYJNE

Zajęcia relaksacyjne przy muzyce Lorenza Pollini - Music od the woodsAutorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina Kozłowska
Zabawy plastyczne z kolorami jesieni.

W naszej świetlicy zapanowały barwy jesieni. Dzieci za pomocą różnych technik plastycznych przeniosły jesienne krajobrazy do wnętrza sali świetlicowej – czujemy się teraz w niej trochę jak na jesiennym spacerze.
Jesienne drzewo malowaliśmy akwarelą i ozdobiliśmy listkami z kulek bibuły.

Jesienne liście wysuszone, z mocno uwypuklonymi nerwami wykorzystaliśmy do ich „kalkowania”. Wyglądają jak prawdziwe!

Jesienne krajobrazy z prawdziwymi liśćmi uruchomiły naszą wyobraźnię: czy zrobić z liścia całe drzewo czy tylko jego koronę? Czy to będzie park czy las, a może teren nad rzeką?


Pięknie wyglądają liście i rośliny w zielniku. Podczas opisywania okazów poznamy ich nazwy i nauczymy się je rozpoznawać. Czy zachęciliśmy was do wykonania własnych zielników?
Autor: Beata NazorekDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 12 października dzieci wzięły udział w zajęciach poświęconych Dniu Edukacji Narodowej czyli potocznie Dniu Nauczyciela. Dowiedziały się między innymi kiedy uchwalono to święto na czyją cześć i kiedy obchodzone jest w innych krajach. Po tych informacjach ochoczo zabrały się do prac technicznych i wykonały kwiatki dla nauczycieli.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina Kozłowska
BATALION

Dekoracja wykonana przez nauczycielki p. Magdalenę Kowalewską i p. Beatę Nazorek na korytarzu szkoły, przedstawiająca ginący gatunek ptaka BATALIONA, którego można było spotkać w naszych okolicach – na Mazowszu, w pobliżu rzeki Narwi, sprowokowała pytania dzieci i kolejne zajęcia na temat „Gatunki, które wkrótce wyginą”.

Podczas rozmowy nt. współczesnego wymierania gatunków roślin i zwierząt uczniowie poznali główne przyczyny tego zjawiska, do którego w dużej mierze przyczynia się działalność człowieka.

Pracując w grupach dzieci przygotowały prezentacje nt. wybranego gatunku zagrożonego wyginięciem. Na konkretnych przykładach analizowały przyczyny i metody zapobiegania tym negatywnym zjawiskom.
Uczniowie wykonali plakaty z hasłami wyrażającymi ich zaniepokojenie i chęć utrzymania równowagi w przyrodzie.

ZNAJDŹMY RÓWNOWAGĘ
RÓWNOWAGA PRZYRODY JEST KRUCHA
ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM
Dzieci uświadomiły sobie, że drobne nawet zmiany w codziennym życiu mogą zdziałać bardzo wiele, jeżeli wprowadzi je liczna grupa osób.

ZACZNIJ OD SIEBIE

Co dalej?
Znajomość problemów to pierwszy krok do podjęcia działań w celu ochrony przyrody!


Autor notatki: p. Magdalena KowalewskaNASZE ZWIERZACZKI

Podczas zajęć plastycznych nawiązujących do tematu tygodnia „Wśród zwierząt” dzieci prezentowały swoje ulubione zwierzaki.

Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaSŁONECZNIKI

Podczas zajęć plastycznych uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonywali słoneczniki. Efekty pracy można podziwiać na poniższych zdjęciach.Autor notatki: p. Cezary CydejkoCZAS WOLNY

W trakcie pobytu w świetlicy uczniowie uczestniczą nie tylko w zajęciach dydaktycznych, ale również w różnorodnych grach, zabawach i aktywnościach zorganizowanych przez wychowawców w czasie wolnym. Nie brakuje zabaw na świeżym powietrzu, emocji w czasie wspólnej gry w planszówki oraz zabaw angażujących wyobraźnię oraz pobudzających kreatywność.Autor notatki: p. Radosław RutkowskiBEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Podczas pierwszych zajęć w świetlicy uczniowie przypominali sobie zasady bezpieczeństwa oraz obowiązujące pieszych przepisy ruchu drogowego. Na zakończenie dzieci ilustrowały poznane zasady bezpieczeństwa.Autorzy notatki: p. Radosław Rutkowski, p. Paulina KozłowskaŻEGNAJCIE WAKACJE - WITAJ SZKOŁO

Podczas zajęć świetlicowych dzieci wspominały minione wakacje. Opowiadaliśmy sobie wzajemnie o przygodach jakie nas spotkały w czasie wypoczynku oraz o różnych sposobach spędzania wolnego czasu. Przypominaliśmy sobie miejsca, które nam się spodobały i które warto odwiedzić ponownie.

Autor notatki: p. Radosław RutkowskiLISKI

A oto mali artyści z oddziałów przedszkolnych, uczęszczający do świetlicy szkolnej. Podczas jednych z zajęć plastycznych powstały piękne wycinanki - liski.Autor notatki: p. Katarzyna Stępniewska