Eko-Siódemka

Znak graficzny autorstwa ucznia klasy 4c – Radka Skowrońskiego

Aktualności – rok szkolny 2016/2017

DZIEŃ ZIEMI – E-PLAKATY 2G

Ziemia jest naszym wspólnym dobrem!!!

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie 2g korzystając z umiejętności komputerowych stworzyli proekologiczne plakaty.

Autor notatki: p. Monika Stasiuk

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia to dzień, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Pierwszy raz Międzynarodowy Dzień Ziemi był obchodzony 22 kwietnia 1970 roku jako reakcja ludzi na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Od tej pory ludzie łączą swoje siły w obchodach DNIA ZIEMI, aby uświadomić społeczeństwom na całym świecie, iż ograniczone zasoby naturalne trzeba wykorzystywać mądrze.

W wyniku szybkiego rozwoju cywilizacji wzrasta degradacja środowiska. Na naszych oczach giną bezpowrotnie liczne gatunki roślin i zwierząt, przy czym nie ma szans na ich utrzymanie, ponieważ giną środowiska życia tych gatunków.

Krajobraz chorego, naturalnego środowiska Ziemi ma dziś postać pustyń i suchych mórz, umierających lasów, dziury ozonowej, efektu cieplarnianego i przepełnionych wysypisk śmieci i bardzo zanieczyszczonego powietrza.

Co możemy zrobić aby ratować powietrze przed smogiem?
- korzystać z transportu publicznego lub rowerów zamiast samochodów prywatnych,
- wymienić piece na nowocześniejsze, a więc ekologiczne lub podłączyć się do sieci miejskiej,
- nie spalać śmieci w piecach,
- posadzić drzewa pyłolubne.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest największe w Unii Europejskiej!!! To przyczyna ponad 40 tysięcy zgonów rocznie. W pierwszej piętnastce europejskich miast, w których oddycha się najgorzej, jest miejscowość Brzeziny.

Przyjęte w Polsce normy są mniej wymagające niż u naszych południowych sąsiadów albo w zachodniej Europie. Poziom alarmowania dla pyłu zawieszonego PM 10 we Francji wynosi 80 ug/m3 (80 mikrogramów/metr sześcienny). W Polsce to aż 300 ug/m3. Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuje 50 ug/m3.

Dzień Ziemi - 22 kwietnia to najważniejsze i najbardziej znane ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone jednorazowym akcjom lub śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.)

Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa.

Szczególnie zasiedziałym w betonie mieszczuchom chcemy przypomnieć (a młodszym pokazać), że czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu.

W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć.

Poobserwować mrówki, zbadać strukturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.

Jeśli nie macie dużo czasu, wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu.

Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach starych szop, roślin wyrastających z murów, czy w pęknięciach asfaltu).

Członkowie koła „Żyj zdrowo i aktywnie”

Autor notatki: p. Elwira Wojda