-
Strona Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Szkoła Podstawowa nr 7
im. VII Obwodu "Obroża" AK
w Legionowie
ul. Królowej Jadwigi 7, 05-120 Legionowo
tel. (0-22) 774-56-36
e-mail: sekretariat@sp7.legionowo.pl
Foto
Strona Główna

Szkoła Promująca Zdrowie

-
Wersja do drukudruk
Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 - PROMUJĄCA ZDROWIE
14 lipca 2011r. w Kuratorium Oświaty w Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu Wspierającego Wojewódzką Sieć Szkół Promujących Zdrowie, na którym to włączono Szkołę Podstawową nr 7 im. VII Obwodu „Obroża” AK do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Tym samym ukoronowano wysiłki wszystkich pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców, którzy działali na rzecz Szkoły Promującej Zdrowie.


foto

Logo naszej szkoły - projekt wykonany przez Karolinę Lewandowską z klasy 6a, wyłoniony w wyniku konkursu.


Koncepcja SzPZ

Pragniemy, aby nasza szkoła była :


- miejscem, w którym ludzie żyją, uczą się, pracują, bawią się,
- miejscem, w którym społeczność szkolna podejmuje działania dla poprawy własnego samopoczucia i zdrowia,
- miejscem, w którym uczniowie uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć,
- miejscem, w którym zachęca się innych ludzi ze swojego otoczenia do podejmowania podobnych decyzji.

Cele :

Głównym celem programu jest stworzenie szkoły zdrowej, bezpiecznej i przyjaznej, zapewniającej wszechstronny rozwój całej społeczności szkolnej i promującej zdrowy styl życia, poprzez szerzenie oświaty zdrowotnej i podejmowanie działań dla zdrowia.

Informacje na temat całorocznej działalności szkoły na rzecz programu Szkoła Promująca Zdrowie w roku szkolnym 2014/2015
Prelekcja dotycząca zdrowego odżywiania w klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych4 grudnia ponownie odwiedziła nas przedstawicielka firmy SEBEX z Warszawy. Tym razem na spotkanie poświęcone krótkiej prelekcji nt. zdrowego odżywiania i degustacji świeżo wyciśniętych soków z jabłek i marchwi zaproszeni zostali uczniowie klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych.

Dzieci wiedzą doskonale, że świeże soki bez dodatku barwników i konserwantów są dla nich dużo zdrowsze. Z przyjemnością próbowały tych, przygotowanych na miejscu w szkole nie odmawiając sobie dodatkowej porcji…
„Zdrowo jem, więcej wiem” - zajęcia w klasie 1dKolejny etap konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy 1d mają za sobą.Tym razem rozmawialiśmy o tym, jakie produkty powinno zawierać zdrowe śniadanie. Każdy z uczniów przygotował na kartce swoją propozycję a potem odbyło się „Głosowanie na śniadanie”.

Zwyciężyła propozycja Mateusza. II miejsce zajęła praca Julii, a III – Seleny i Ady.

I miejsce - Mateusz


II miejsce - Julia


III miejsce - Selena


III miejsce - Ada


Wszystkie prace zostały złożone w jednej „Książce kucharskiej”, do której obejrzenia zachęcamy wszystkich zainteresowanych.
Od dziś już nie mamy wątpliwości, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i to od tego, co na nie zjemy zależeć będzie przede wszystkim praca naszego mózgu. Dobre „paliwo” gwarantuje zdrowie i moc!
„Stawiam na śniadanie” - ciekawa lekcja w klasie 1f„Stawiam na śniadanie” taki tytuł nosiła lekcja, która odbyła się w klasie 1f w dniu 08.12.2014r. Celem jej było uświadomienie dzieciom, że śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia i istnieje zależność między właściwym odżywianiem, a osiąganiem sukcesów w szkole. Dzieci poznały przepisy na znakomite I i II śniadanie. Następnie zabawiły się w małych kucharzy sporządzając zdrowe kanapki.


Później nastąpiła ogólna degustacja. Ależ wszystkim smakowały własnoręcznie wykonane kanapki!
Udział klasy 1f w konkursie „Zdrowo jem, więcej wiem”foto


to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Klasa If zgłosiła swój udział w IV edycji tego projektu.

foto


Rodzice uczniów klasy If na zebraniu 21.10 br. zostali poinformowani o warunkach konkursu, otrzymali materiały edukacyjne „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw” i zaaprobowali uczestnictwo ich dzieci w projekcie.

foto


Dzieci rozpoczęły realizację swoich zadań od pogłębiania wiedzy na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Obejrzały prezentację multimedialną „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”.

foto


Odbyła się również lekcja „Poznajemy owoce”.

foto


foto


Po teorii przyszedł czas na praktyczne działania. Uczniowie poznawali warzywa i owoce różnymi zmysłami.

foto


foto


foto


foto


foto


Później przygotowywali „owocowe” pomoce plastyczne służące do zgaduj-zgaduli.

foto


foto


Wykorzystaliśmy zajęcia komputerowe do projektowania owoców w programie Paint. A oto efekty:

foto


foto


Celem innej lekcji było zachęcenie do zrezygnowania ze słodkich napojów na rzecz wody i promowanie jej walorów. Korzystając z butelek plastikowych po wodzie dzieci wykonały zabawne kukiełki.

foto


Wciągnęliśmy do naszych działań uczniów klas starszych. Dziewczynki z klasy 4f zaprezentowały dla pierwszaków inscenizację „W warzywniku”.

foto


foto


foto


Kolejny etap konkursu to strefa aktywności. Po konsultacjach z rodzicami i poszukiwaniach w Internecie

foto


dzieci planowały różne ciekawe zabawy na świeżym powietrzu.

foto


a następnie realizowały swoje plany na przyszkolnym patio.

foto


foto


foto


foto


Następna odsłona konkursu to promocja zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci z rodzicami wymyślali hasła reklamowe np. „Jem warzywa i owoce mam energii na 100%”, „Wesołe warzywa i owoce jem mam humor cały dzień”, „Hej chłopaki i dziewczynki jedzcie zdrowe witaminki, fast food, cukry, czekolada murowana jest nadwaga.”... Powstały również plakaty, które ozdobiły korytarz przy sali 102. Cieszyły się one znacznym zainteresowaniem społeczności szkolnej.

foto


foto


foto


Trudno było wytypować zwycięski plakat, ponieważ wszystkie były wspaniałe, ale forum dziecięce i nauczycielskie postanowiło wręczyć wyróżnienia dwóm osobom:

foto


foto


foto


Przed nami jeszcze wiele wyzwań, bo to dopiero połowa zadań przeznaczonych na etap jesienny projektu. Będziemy informować o naszych dalszych poczynaniach.

foto

Dzień Zdrowego Śniadania - Śniadanie po europejsku w świetlicy szkolnejŚniadanie daje moc

foto


Już po raz 3 świetlica przy Szkole Podstawowej nr 7 brała udział w projekcie „Śniadanie daje moc”, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia, Instytut Matki i Dziecka, patronat honorowy objęli Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie.

foto


foto


Program „Śniadanie daje moc” jest kolejnym działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które do dotychczasowych działań nakierowanych na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce dodaje szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz angażuje rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

7 listopada 2014r. Dzień Zdrowego Śniadania odbył się pod hasłem „Śniadanie po Europejsku”.

foto


Nauczyciele przygotowywali wraz z dziećmi ciekawostki dotyczące żywienia w różnych krajach Europy, które były umieszczone na plakatach, uczniowie uczyli się także mówić Smacznego i śniadanie w różnych językach.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


foto


Przygotowywano także charakterystyczne potrawy wybranych krajów : Hiszpanii, Francji, Włoch, Szwecji, Czech. Był także stół z typowo polskim śniadaniem.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


foto


foto

Udział klasy 1d w konkursie „Zdrowo jem, więcej wiem”Uczniowie klasy 1d przystąpili do ogólnopolskiego konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”.

Podczas październikowych zajęć dzieci poznały wartości odżywcze warzyw i owoców oraz ich rolę w codziennej diecie. Rozpoznawały je za pomocą różnych zmysłów, rozwiązywały zagadki z nimi związane oraz ilustrowały swoje ulubione owoce i warzywa. Na zakończenie uczniowie wykonali owocowe szaszłyki, które ze smakiem zjedli.

foto


foto


foto


foto


Kolejnym zadaniem, do jakiego przystąpiły dzieci było wykonanie plakatu zachęcającego do zrezygnowania ze słodkich napojów i słodyczy na rzecz wody, owoców, warzyw, pestek i orzechów. Wszyscy ochoczo przystąpili do pracy a jej efektem były kolorowe plakaty, które, miejmy nadzieję, zachęcą koleżanki i kolegów do zmiany nawyków żywieniowych.

foto


W listopadzie przystąpimy do wykonania kolejnego zadania. Do zobaczenia.
Zdrowe śniadanie - prace uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnejfoto


Na zajęciach komputerowych w świetlicy uczniowie rysowali w programie Paint zdrowe śniadanie.

Oto najładniejsze prace:

Julia Osiecka kl. 2d


Magdalena Cudna kl. 2d


Barbara Petelczyc kl. 1f


Adam Pakuła kl. 2d

Ciekawa lekcja w klasie 1aZapoznanie dzieci ze znakiem spółgłoski „j” na podstawie wyrazu „jajko” było okazją do poeksperymentowania z jajkiem, rozmowy na temat wartości odżywczych wybranych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz racjonalnego odżywiania się.

foto


Uczniowie z przygotowanych produktów roślinnych i jajek samodzielnie wykonywali sałatkę będącą urozmaiceniem II śniadania. Smacznego.

foto


foto


foto


foto


foto

Zdrowo jem, więcej wiem - projektfoto


To projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej, międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Klasa 2b wraz z wychowawcą, w tym roku szkolnym, podjęła się realizacji zadań związanych z projektem. Pierwszym naszym zadaniem było przeprowadzenie lekcji na temat „Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu”.

Korzystając z kart pracy każdy uczeń zaznaczył jakie produkty spożywa najczęściej. Po zapoznaniu się z menu uczniów rozpoczęliśmy dyskusję na temat tego, co jest dla naszego zdrowia najlepsze. Zapoznaliśmy się z piramidą żywienia oraz wspólnie ustaliliśmy składniki w naszym pożywieniu najważniejsze: białko, węglowodany, tłuszcze. Dla podsumowania zdobytej wiedzy wypełniliśmy kolejną kartę pracy.

foto


Aby nasza wiedza nie była tylko wiedzą papierkową postanowiliśmy zrobić zdrowe śniadanie i wspólnie je spożyć. Uczniowie podzielili się na grupy, które wykonywały: sałatki warzywne, sałatki owocowe, szaszłyki owocowo-warzywne oraz różne zwierzęta z owoców i warzyw.

foto


Było dużo radości podczas wykonywania zadania, ale najważniejsze jest to co zostało w głowach uczniów – bezcenna wiedza.

foto


foto

Dzień bez 5 porcji warzyw, owoców i soku to dzień straconyfoto


Dnia 15 października nauczycielka p. M. Kowalewska zorganizowała ciekawe zajęcia wg scenariusza Śniadanie daje moc - Dzień bez 5 porcji warzyw, owoców i soku to dzień stracony.

Podczas zajęć uczniowie poznawali różne warzywa i owoce, także suszone (morele, śliwki, żurawinę) oraz pestki słonecznika, dyni. Uczyli się jak przygotowywać je do spożycia oraz jakie mają znaczenie w diecie człowieka. Dzieci nazywały i klasyfikowały owoce.

Wybrani uczniowie wraz z wychowawcą odwiedzili sklep, gdzie zakupili grupie świetlicowej owocowe dary jesieni, które później degustowali.

foto


foto


foto


foto


foto

Zdrowy tydzień w oddziale przedszkolnym 0bWitaminki, witaminki dla chłopca i dziewczynki!

W drugim tygodniu października dzieci z oddziału przedszkolnego 0b pochłonął świat zdrowej żywności. Kwaśny smak cytryny i ostra papryka nie jest już nam obca.

foto


Z wyciętymi z papieru pieniążkami jesteśmy gotowi do zakupu smakołyków z klasowego straganu.

foto


Świeże warzywa na kanapce zrobionej własnoręcznie smakują najlepiej.

foto


foto


foto


foto


Po zapoznaniu się z piramidą zdrowego żywienia, wiemy które produkty są zdrowe, a czego powinniśmy unikać w naszej diecie. Okazało się, że jeść zdrowo znaczy smacznie.
Dzień zdrowego odżywiania w klasie 2cDnia 6 października 2014r. uczniowie klasy 2c przygotowywali podczas zajęć II śniadanie w postaci zdrowych kanapek.

foto


Dodatkiem do niego była szklanka soku, wyciśniętego ze świeżych pomarańczy. W czasie oglądania prezentacji uczniowie przekonali się, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu jest I i II śniadanie.

Młodzi specjaliści od zdrowego żywienia z wielką chęcią i zaangażowaniem przystąpili potem do układania swoich własnych „zdrowych talerzy”, ponieważ za najbardziej apetyczny talerz była przewidziana nagroda.

foto


Spośród wszystkich prac wyróżniono pięć.

foto


foto


foto


Nagrodzeni uczniowie otrzymali w nagrodę zdrowe batoniki.

foto


foto


Po dekoracji zwycięzców nastąpiła wspólna degustacja konkursowych przysmaków.

foto

Zajęcia kulinarne w klasie 3cW dniu dzisiejszym - 02.10.2014r. - zapachniało w naszej klasie, niestety nie wiosną, ale również przyjemną owocową nutką. Na podsumowanie cyklu lekcji poświęconych pracy rolnika, sadownika postanowiliśmy wykonać coś na miarę naszych możliwości. Po krótkim wstępie naszej pani (nie obyło się oczywiście bez umycia rąk) podzieliliśmy się na grupy i przystąpiliśmy do pracy.

foto


Stoły zapełniły się pysznościami. Królowały nasze jabłka, sery, winogrona, no i coś konkretnego dla naszych chłopaków.

Po podziale na grupy zadaniowe praca ruszyła. Najliczniejsza grupa kroiła sery i wędlinkę, nasz Daniel skracał szaszłykowe patyczki, a jeszcze inni kończyli „jeżyki”.

foto


foto


Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zobaczcie sami.

foto


Na zdrowie - życzy klasa 3c wraz z wychowawcą.


 
Wytworzył: Nauczyciele SP7, data: 18.11.2012 r., godz. 18.00
Wprowadził: Magdalena Kowalewska, data: 11.12.2009 r., godz. 22.39
Ostatnia aktualizacja: Kamila Norkiewicz, data: 22.12.2014 r., godz. 09.44
Liczba odwiedzin: 11901