-
Strona Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Szkoła Podstawowa nr 7
im. VII Obwodu "Obroża" AK
w Legionowie
ul. Królowej Jadwigi 7, 05-120 Legionowo
tel. (0-22) 774-56-36
e-mail: sekretariat@sp7.legionowo.pl
Foto
Strona Główna

Cała Polska czyta dzieciom

-
Wersja do drukudruk
Cała Polska czyta dzieciom

(autor logo kampanii Rafał Olbiński )


Fundacja ABCXXI


Złota Lista Książek do czytania dzieciom opracowana przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciomCała Polska Czyta Dzieciom

więc robimy to i myNasza szkoła od kilku lat bierze aktywny udział, na terenie miasta i własnej placówki, w akcji Czytania Dzieciom zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego". W roku szkolnym 2006/2007 wznowiliśmy w listopadzie akcję 20 minutowego czytania dzieciom. Przez cały rok systematycznie, raz w tygodniu koleżanki kształcenia zintegrowanego, rodzice lub starsi koledzy czytają wybrane pozycje z literatury dziecięcej, mając na uwadze święta, okazjonalne sytuacje oraz lektury nadobowiązkowe.

Koordynatorem akcji w SP nr 7 jest pani Ewa Karbowniczek, która nie tylko zaprasza znanych gości, ale również czuwa nad przygotowaniem przedstawień dla dzieci opartych na popularnych baśniach H. Ch. Andersena.

Badania naukowe potwierdzają , że głośne czytanie dziecku:


 • buduje, a potem wzmacnia więź między dzieckiem i dorosłym
 • kształtuje zdrowie emocjonalne
 • rozwija wyobraźnię i słownictwo najpierw bierne potem czynne
 • uczy myślenia, kreatywności
 • wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i budzi pozytywne interakcje
 • zachęca do stałego obcowania z książką i wyrabia nawyk kontaktu z książką
 • uczy właściwych postaw moralnych i społecznych

AKTUALNOŚCI
W piątek 12 grudnia 2014 r. klasa 1g w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościła zastępcę Prezydenta Miasta Legionowo, Pana Piotra Zdrożnego.
Pan Prezydent przeczytał dwie baśnie J.CH Andersena: „Dziewczynkę z zapałkami” i „Księżniczkę na ziarnku grochu”.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 8 grudnia odwiedziła klasę 1f pani Agnieszka Borkowska Radna Miasta Legionowo.
Nasz gość przeczytał jedną z optymistycznych bajek z książki:
„Dobro powraca do nas” – taki był temat późniejszej rozmowy pani Agnieszki z dziećmi. Uczniowie wypowiadali się na podstawie wysłuchanego tekstu oraz własnych doświadczeń. Dziękujemy pani Borkowskiej za bardzo pouczające spotkanie oraz słodki podarunek.02.12. 2014r. gościła u nas pani Hanna Niewiadomska. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała nam swoje wiersze. Dzieci miały również okazję wspólnie z poetką ułożyć wiersz.„Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci były zdolne i inteligentne, opowiadajcie im bajki. Jeżeli chcecie, by były genialne, opowiadajcie im więcej bajek”- Albert Einstein

21 listopada 2014 roku w ramach akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klasy 1g gościli Panią Małgorzatę Sendułę, psychologa - bajkoterapeutę.

Pani Małgorzata bardzo dynamicznie, z ekspresją opowiedziała i przedstawiła uczniom znaną bajkę o Szewczyku i Smoku Wawelskim.

foto


foto


foto


Swoją interpretacją zafascynowała i oczarowała dzieci, które chętnie słuchały (często aż z otwartymi ustami) o tym jak świat realny miesza się ze światem fikcji.

foto


foto


Jak w każdej bajce, tak i tu znalazły one cudowne rozwiązanie na nękające ich małe i duże problemy. Identyfikując się z Szewczykiem, dało im to poczucie bezpieczeństwa. Uświadomiło, że dobra wróżka nad nimi czuwa, że jest ono zdolne odmienić swoją sytuację lub chociaż zminimalizować odczuwalny lęk, niepokój czy stres. Ponieważ zabawa i fantazjowanie są dla dzieci głównymi sposobami uczenia się i zdobywania wiedzy o świecie, dlatego bajki stanowią tutaj nieocenioną rolę wspierającą rozwój jego osobowości.

foto


foto

Mimo wielu obowiązków pan Prezydent Roman Smogorzewski chętnie uczestniczy w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. 19 listopada odwiedził klasę 1f.
Uczniowie wysłuchali w znakomitej interpretacji bajkę „Chyba jestem nieśmiały” - Barbary Cain ze zbioru:
Ta pogodna opowieść pokazała dzieciom, że nieśmiałość nie musi przeszkadzać ani uniemożliwiać im zawierania przyjaźni i dobrej zabawy. I takim przesłaniem pan Prezydent zakończył spotkanie z dziećmi. Dziękujemy bardzo.
Dnia 17 listopada 2014 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” klasa 2 c wraz z wychowawcą p. Bożeną Grabarczyk gościła Panią Hannę Niewiadomską.

foto


Uczniowie serdecznie przywitali gościa. Podczas spotkania Pani Hania podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi twórczości poetyckiej, a zaciekawieni uczniowie zasypywali ją różnymi pytaniami.

foto


foto


W dalszej części spotkania dzieci wysłuchały kilku wierszy autorstwa Pani Hani, a potem same próbowały tworzyć rymy do przeczytanych przez nią wersów. Wszystkim podobała się ta zabawa w wymyślanie rymów i na drugi dzień kilka osób przyniosło ułożone przez siebie krótkie wierszyki. Widać, że nauka nie poszła na marne.

foto


foto

Dnia 4 listopada 2014 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w naszej klasie 2e panią Ewę Grzywacz z Nadleśnictwa Jabłonna.

foto


To już drugie takie wspólne spotkanie. Pani Ewa przeczytała nam fragmenty książki pani Wandy Chotomskiej pt. „Legendy polskie”.

foto


foto


Nasz gość przypomniał nam o obowiązku dokarmiania ptaków podczas zbliżającej się zimy. Spotkanie było bardzo ciekawe i szybko minęło.

foto


Bardzo lubimy wizyty pani Ewy Grzywacz, która zawsze w sposób ciekawy i łatwy przybliża nam zagadnienia związane z ochroną przyrody. Dziękując za przybycie Małgosia, Karol i Oskar wyrazili nadzieję na kolejne spotkanie z naszym gościem.

foto

W poniedziałek, 3 listopada 2014r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w klasie 3a gościła Pani Agnieszka Borkowska, radna z Rady Miasta Legionowo, która czytała uczniom baśń H. H. Andersena pt.: „Królowa śniegu”. Na zakończenie spotkania Pani Agnieszka poczęstowała dzieci słodką niespodzianką i zrobiono wspólne zdjęcia.

foto


foto

23 października klasa 1h gościła Prezydenta Legionowa Pana Romana Smogorzewskiego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

foto


Pan Prezydent przeczytał dzieciom opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi Przyjaciele. Niezwykła psie historie”. Dzieci w skupieniu i z uwagą wysłuchały dwóch wzruszających opowiadań o niezwykłych psich przygodach.

foto


foto

W piękny jesienny poranek, 10 października 2014 r. w klasie 1g gościliśmy panią Ewę Grzywacz z Nadleśnictwa Jabłonna.

foto


W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pani leśnik zachęcała dzieci do stałego obcowania z książką i wyrabiania nawyku kontaktu z literaturą.

foto


Podczas spotkania uczniowie, z dużym skupieniem słuchali ciekawostek z życia zwierząt i wegetacji roślin z książki Marii Kownackiej pt. „Razem ze słonkiem”, z części „Złota jesień”.

foto


foto


„Razem ze słonkiem” jest to pięknie ilustrowana książka wprowadzająca dzieci, poprzez wierszyki, opowiadanka i zabawy, w rytm tego co się dzieje w przyrodzie. Całość składa się z sześciu książek odpowiadających sześciu okresom fonologicznym w przyrodzie:


 • Przedwiośnie
 • Wiosna
 • Lato
 • Złota jesień
 • Szaruga jesienna
 • Zima


foto


foto


foto

7 października 2014 r. kolejny raz odwiedził naszą szkołę znany aktor, a także mieszkaniec naszego miasta, Pan Andrzej Grabarczyk. Spotkanie to odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Ideą akcji jest wspólne, głośne, 20-minutowe, codzienne czytanie dzieciom. Pan Andrzej Grabarczyk, korzystając z „magii swojego głosu i medialności” przeczytał opowiadanie pt. „Szczególnie małe sny” z książki pt. „Agnieszka Osiecka dzieciom”.

foto


foto


foto


Twórczyni tej książki, skądinąd popularna autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, w baśniowym klimacie przedstawiła niewiarygodną historię Kasi, która „akurat w swoje dziesiąte urodziny między jedną świeczką a drugą dowiedziała się, że musi nosić okulary.” Dziewczynka dzięki swojej bogatej wyobraźni i wsparciu osób dorosłych pokazuje jak można radzić sobie z trudnościami i doskonalić relacje między dziećmi. Rozwija w ten sposób kompetencje społeczne i emocjonalne uczniów.

Podczas spotkania z małymi czytelnikami aktor odpowiadał na dociekliwe pytania uczniów dotyczących jego pracy zawodowej.

foto


foto


Miłym akcentem dnia były podziękowania i kwiaty dla Pana Andrzeja oraz wspólne z nim zdjęcia.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


Spotkanie odbyło się na małej sali gimnastycznej. Poprowadziła je p. Ewa Karbowniczek - koordynator akcji w szkole. Uczestniczyli w nim uczniowie klas Id, IIc, IId, i IIe.

W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy Panu Andrzejowi Grabarczykowi za przybycie i wspólnie spędzony czas oraz za rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
W dniu 03.10.2014r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z p. Hanną Niewiadomską w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

foto


foto


foto


foto


foto


foto

 
Wytworzył: Nauczyciele SP7, data: 23.09.2008 r., godz. 21.34
Wprowadził: Magdalena Kowalewska, data: 23.09.2008 r., godz. 21.34
Ostatnia aktualizacja: Kamila Norkiewicz, data: 22.01.2015 r., godz. 11.26
Liczba odwiedzin: 12305