Szlakiem Fryderyka Chopina - wycieczka klasy 3e

5 listopada klasa 3e ...
5 listopada klasa 3e wraz z wychowawcą p. Katarzyną Świrską udała się do Warszawy na wycieczkę szlakiem Fryderyka Chopina. Uczniowie odwiedzili wiele miejsc związanych z naszym wielkim kompozytorem m.in. miejsce gdzie 2 listopada 1830 roku był żegnany przez swoich przyjaciół przy „Żółtej Karczmie”, gdy wyjeżdżał na zawsze z Polski; Kościół Wizytek, w którym często zastępował organistę oraz kościół Świętego Krzyża, w którym spoczywa serce kompozytora.

Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku. W chwili śmierci towarzyszyła mu siostra Ludwika. To ona zajęła się likwidacją paryskiego mieszkania kompozytora. Ona też, zgodnie z ostatnią wolą, przewiozła potajemnie serce brata z Paryża do Warszawy w styczniu 1850 roku.

W Warszawie Ludwika przez pewien czas przechowywała serce brata w swym mieszkaniu przy ul. Podwale na Starym Mieście. Po kilku tygodniach serce zostało powierzone opiece księży misjonarzy w kościele Świętego Krzyża. Przechowywano je najpierw w zakrystii, a następnie w krypcie grobowej dolnego kościoła. 30 lat później serce zostało umieszczone w filarze nawy głównej świątyni, na którym umieszczono zaprojektowane przez Leonarda Marconiego epitafium w formie tablicy z marmuru karraryjskiego. Na tablicy widnieje napis Fryderykowi Chopinowi, rodacy. Nad nim cytat z Ewangelii św. Mateusza: "Gdzie skarb twój, tam serce twoje". Tablicę odsłonięto 5 marca 1880 roku.

W czasie powstania warszawskiego w okolicach kościoła toczyły się ciężkie walki. Kapelan wojsk niemieckich pastor Schulz namówił księży, aby przekazali urnę Niemcom w celu jej uchronienia przed zniszczeniem. 4 września Niemcy oficjalnie przekazali biskupowi Szlagowskiemu urnę, filmując to zdarzenie dla celów propagandowych.

Urna z sercem Chopina przechowywana była w Milanówku, gdzie internowani byli warszawscy biskupi. Do 17 października 1945 stała ona na pianinie w salonie-kaplicy, na I piętrze plebanii. W rocznicę śmierci Chopina proboszcz parafii Świętego Krzyża w Warszawie ks. Leopold Petrzyk oraz kompozytor prof. Bolesław Woytowicz i muzykolog Bronisław Sydow zawieźli urnę do Żelazowej Woli. Stamtąd nastąpił uroczysty powrót urny w asyście Bolesława Bieruta z miejsca urodzenia Chopina do kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.

Pomimo niesprzyjającej aury historia serca Fryderyka Chopina jak i inne anegdoty z jego życia bardzo zaciekawiły uczniów.

FOTORELACJA Z WYCIECZKI

Autor notatki: p. Katarzyna Świrska