-
Strona Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Szkoła Podstawowa nr 7
im. VII Obwodu "Obroża" AK
w Legionowie
ul. Królowej Jadwigi 7, 05-120 Legionowo
tel. (0-22) 774-56-36
e-mail: sekretariat@sp7.legionowo.pl
Foto
Strona Główna

EDUSCIENCE

Archiwum aktualności

Rok szkolny 2013/2014

-
Wersja do drukudruk
Rok szkolny 2013/2014

Transmisja Eduscience w klasie 2a

26 czerwca 2014 roku uczniowie klasy 2a obejrzeli ostatnią transmisję w tym roku szkolnym. Dotyczyła ona podsumowania okresu testowania projektu EDUSCIENCE.

foto


foto


foto


foto


Gościem specjalnym był Radosław Brzózka - dziennikarz telewizyjny, autor popularnonaukowego programu TVP1 „Jak to działa”. Pan Brzózka zaprezentował ciekawe zjawiska fizyczne, wyjaśnił i pokazał doświadczenia, które można wykonać we własnym zakresie.

foto

Konkurs Eduscience „Bliskie spotkania z przyrodą”

Uczniowie klasy 2a wzięli udział w konkursie Eduscience „Bliskie spotkania z przyrodą”. Nasi wychowankowie mieli okazję „zabawić się” w poetów i napisać wiersz o tematyce przyrodniczej. Z przyjemnością informujemy, że trzy wiersze zostały opublikowane na www.eduscience.pl


Oto one:

autor - Anna Senduła „Zaczarowana mgła”

foto


autor - Piotr Kaczmarczyk „Przyszła wiosna”

foto


foto


autor - Aleksandra Drabarek „Uroki wiosny”

foto

Festiwal Nauki Eduscience

W dniach 13-14 czerwca 2014 roku klasa 2a brała udział w Festiwalu Nauki Eduscience.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu uczniowie uczestniczyli w warsztatach naukowych w naszej szkole. Dzieci pracowały w trzech zespołach. Wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy wykonując pod okiem dydaktyków różne eksperymenty.

Uczniowie odwiedzili między innymi pracownię, w której dowiedzieli się jak wyrabia się mydło. Niespodzianką było to, że każdy samodzielnie mógł skomponować swoje mydełko dodając do niego wybrany przez siebie kolor, zapach, a także ozdoby jakie zostały w nim zatopione. Wspólnie eksperymentowaliśmy też z mieszaniem barw i nauczyliśmy się śmiesznego wierszyka, który pomógł nam zapamiętać kolory tęczy.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


foto


W kolejnej pracowni, po przebraniu się w białe fartuchy, dzieci miały możliwość zamienić się w małych chemików, którzy eksperymentowali z różnymi wskaźnikami. Sprawdzali odczyny roztworów i mieszali ze sobą kwasy i zasady, przyglądając się jakie reakcje zachodzą.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


W ostatniej, trzeciej pracowni dzieci zostały wprowadzone do świata ciekawostek o Kosmosie. Uczniowie mogli przekonać się, jak różna jest grawitacja na poszczególnych planetach Układu Słonecznego. Dowiedzieli się, które planety nazywamy zewnętrznymi, a które wewnętrznymi i czym różnią się od siebie. Poznaliśmy rymowankę ułatwiającą zapamiętanie kolejności planet. Mieliśmy możliwość wykonać mapkę nieba, pomocną w odszukiwaniu gwiazdozbiorów, które możemy obserwować na bezchmurnym niebie.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


foto


Na koniec uczestnicy tych zajęć wykonali test, który zweryfikował ich wiedzę. Zwycięską drużynę nagrodzono następnego dnia Festiwalu Nauki. Dzięki zaangażowaniu prowadzących warsztaty, nasi uczniowie przekonali się, że nauka może być ciekawa i magiczna.

Tego samego dnia odbył się wykład Colina Rose’a w sali widowiskowej Urzędu Miasta. Uczestnicy prelekcji poznali sposoby wykorzystania różnych rodzajów komunikacji w celu zwiększenia efektywności kształcenia.

foto


foto


Drugi dzień Festiwalu Nauki Eduscience na terenie Areny Legionowo otworzył Prezydent Miasta Legionowo - pan Roman Smogorzewski wraz z Kierownikiem Projektu Eduscience panią dr Agatą Goździk.

Podczas imprezy na scenie odbywały się różne pokazy naukowe np. wybuchały arbuzy i lał się ciekły azot. Nie zabrakło ciekawych konkursów naukowych i pokazów grup artystycznych. Nasi wychowankowie mieli również okazję zaprezentować swój program artystyczny. Byli bardzo przejęci i zadowoleni.

Przez cały czas trwania Festiwalu można było wziąć udział w eksperymentach naukowych w specjalnie do tego celu przygotowanych namiotach tematycznych. Na uczestników czekały także różne konkursy z nagrodami.

Festiwal Nauki Eduscience dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i zachęcił do zgłębiania wiedzy.
Transmisja Eduscience w klasie 2a - „Krainy polarne”

11 czerwca klasa 2a obejrzała transmisję „Krainy polarne”.

foto


foto


Nasi uczniowie przypomnieli sobie położenie obszarów polarnych na kuli ziemskiej. Mieli okazję obejrzeć zdjęcia dotyczące krajobrazów polarnych, roślin i zwierząt Arktyki i Antarktydy. Nie zabrakło ciekawostek o badaniach polarnych i mieszkańcach tych krain.

foto


foto

„Jeden dzień z życia wiewiórki” - transmisja Eduscience w klasie 2a

27 maja 2014 roku uczniowie klasy 2a obejrzeli transmisję pt. „Jeden dzień z życia wiewiórki”.

foto


Lekcja on-line dotyczyła ulubionego gryzonia dzieci - wiewiórki pospolitej. Słuchacze dowiedzieli się, czy wiewiórki mogą tworzyć rodziny adopcyjne, ile mają gniazd i czy zawsze potrafią odnaleźć ukryte zapasy. Nie zabrakło ciekawych zdjęć i zagadek.

foto


foto

Wycieczka Eduscience klasy 2a

W dniach 22-23 maja 2014 roku klasa 2a uczestniczyła w wycieczce Eduscience Warszawa - Świder.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Uczniowie poznali budowę geologiczną naszej planety, mechanizmy wędrówki kontynentów oraz historię Ziemi zapisaną w skałach. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli wybrane ekspozycje.

foto


foto


foto


Następnym etapem wycieczki były warsztaty prowadzone przez dydaktyka w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Dzieci miały okazję poznać wiele gatunków drzew i krzewów rodzimych oraz ozdobnych obcego pochodzenia. Próbowały określić wiek drzew i rozpoznawać rośliny tworzące poszczególne piętra lasu. Była to doskonała lekcja botaniki połączona z obserwacją przyrodniczą.

foto


Podczas drugiego dnia wycieczki uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze. Nasi wychowankowie zgłębili wiedzę o zjawiskach elektrycznych atmosfery, poznali także aparaturę pomiarową stosowaną w meteorologii.

foto


foto


foto


foto


Po przerwie obiadowej dzieci brały udział w zajęciach dotyczących badań naukowych na Spitsbergenie. Obejrzały ciekawe zdjęcia, wysłuchały wyjaśnień dydaktyka, który uczestniczył w tych badaniach.

foto


Ostatnim etapem wyprawy była wycieczka piesza wzdłuż biegu rzeki Świder. Podczas tej wędrówki uczniowie poznali między innymi budowę doliny rzecznej i procesy transportu materiału w korycie rzeki.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Miło nam również poinformować, że klasa 2a otrzymała dyplom uczestnictwa w wycieczce dydaktycznej EDUSCIENCE do Obserwatorium Sejsmologicznego w Świdrze

foto

Hodowla fasoli - prezentacja ucznia z klasy 2a

Niedawno mieliśmy okazję zobaczyć kolejną prezentację dotyczącą hodowli fasoli. Tym razem swoje „dzieło” przedstawił Piotr Kaczmarczyk.

Prezentacja Piotrusia wymagała dużo pracy i czasu. Zapraszamy do obejrzenia.

Prezentacja Piotra Kaczmarczyka o hodowli fasoli
Hodowla fasoli - obserwacje uczniów z klasy 2a

Uczniowie klasy 2a założyli hodowlę fasoli. Starali się obserwować kiełkowanie i wzrost fasoli. Po kilku dniach prezentowali swoje spostrzeżenia.

Niektórzy przygotowali notatki, zdjęcia i rysunki. Michał Tucholski przedstawił prezentację komputerową o swojej roślince. Zachęcamy do jej obejrzenia!

Prezentacja Michała Tucholskiego o hodowli fasoli
„Czy rośliny mogą się poruszać?” - transmisja Eduscience w klasie 2a

14 kwietnia klasa 2a obejrzała transmisję pt. „Czy rośliny mogą się poruszać?”.

foto


Podczas lekcji uczniowie znaleźli odpowiedzi na wiele pytań np.: Co to są rośliny?, Gdzie występują?, Czy rośliny mogą się poruszać?, Jak się poruszają?, Dlaczego i kiedy rośliny się poruszają?

foto


foto


foto


Odpowiedzi na te pytania dzieci znajdowały na podstawie własnych, codziennych obserwacji.
„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS” - transmisja Eduscience w klasie 2a

Dnia 3 kwietnia 2014 roku klasa 2a obejrzała transmisję „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS”. Uczniowie poznali największego sztucznego satelitę i największe laboratorium kosmiczne, jakie kiedykolwiek okrążało Ziemię. Dowiedzieli się jak wygląda życie na ISS i jak wygląda Ziemia i Kosmos z pokładu ISS.
„Systematyczność monitoringu przyrodniczego”

Klasa 2a bierze udział w konkursie „Systematyczność monitoringu przyrodniczego”, który trwa do 15 kwietnia 2014 roku. Uczniowie starają się systematycznie prowadzić obserwacje meteorologiczne i przyrodnicze oraz umieszczać dane w postaci raportów na portalu www.eduscience.pl.

foto


foto

„Czy krety przepowiadają pogodę” - transmisja Eduscience w klasie 2a

Dnia 27 marca 2014 r. klasa 2 a obejrzała transmisję „Czy krety przepowiadają pogodę”. Dowiedzieliśmy się, gdzie krety kopią korytarze, co robią, aby mieć pod łapką „świeżą” przekąskę oraz dlaczego nie śpią w kopcu. Poznaliśmy także jadłospis tych zmyślnych zwierzątek i ich upodobania.

foto


foto


foto


foto

„Skamieniałości dla najmłodszych” - transmisja Eduscience w klasie 2a

Dnia 7 marca 2014 roku klasa 2a uczestniczyła w lekcji on line „Skamieniałości dla najmłodszych”.

foto


foto


Uczniowie dowiedzieli się co to są skamieniałości, z czego powstają i w jakich warunkach. Poznali historię skamieniałego szkieletu ryby. Dowiedzieli się również o zabarwieniu prehistorycznych zwierząt.

Nie zabrakło ciekawych zdjęć i gier interaktywnych.
„Co piszczy w tundrze?” - transmisja Eduscience w klasie 2a

13 lutego 2a uczestniczyła w kolejnej lekcji on line „Co piszczy w tundrze?”.

foto


foto


Tym razem udaliśmy się w tę część naszej planety, która jest pokryta tundrą. Dowiedzieliśmy się co to jest „tundra”, jakie zwierzęta i rośliny można tam zobaczyć. Poznaliśmy także znaczenie zwrotu „wieloletnia zmarzlina”, obejrzeliśmy film i wykonaliśmy zadane ćwiczenie.
„Na lodowiec hop” - transmisja w klasie 2a

7 lutego 2014 roku klasa 2a uczestniczyła w lekcji on line „Na lodowiec hop”. Dowiedzieliśmy się co to są lodowce, gdzie występują i gdzie ich nie ma. Szukaliśmy odpowiedzi na wiele pytań np.: Jakie zwierzę nie ma szansy na zobaczenie lodowca?, Czy lodowiec się porusza?, Co czai się w szczelinach lodowca?, Ile kawałków tortu zajmują lodowce na kuli ziemskiej?

Nie zabrakło filmów nakręconych na lodowcach w okolicach Polskiej stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
„Ślady na śniegu” - transmisja Eduscience w klasie 2a

Dnia 21 stycznia odbyła się transmisja „Ślady na śniegu”. Lekcja poświęcona była zwierzętom leśnym i ich życiu podczas zimy.

foto


Uczniowie zapoznali się ze śladami zwierząt. Zastanawiali się, jak można im pomóc przetrwać ten trudny okres. Nie zabrakło zagadek i ciekawostek.

foto


foto

„Czar świątecznej choinki” - transmisja w klasie 2a

13 stycznia 2014 roku klasa 2a obejrzała transmisję „Czar świątecznej choinki”.

foto


foto


Choć transmisja odbyła się po świętach, to nadal pozostaliśmy w świątecznym nastroju. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się tradycja ozdabiania drzewka na Boże Narodzenie oraz jaka jest symbolika poszczególnych ozdób choinkowych.
Certyfikatu Lidera Innowacji Edukacji

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. VII Obwodu „Obroża” AK w Legionowie z radością informuje o otrzymaniu przez szkołę Certyfikatu Lidera Innowacji Edukacji za udział w roku szkolnym 2012/2013 w największym innowacyjnym projekcie edukacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii EDUSCIENCE”.

foto


Serdecznie dziękuję nauczycielom realizującym projekt z uczniami: p. Annie Bielińskiej (r. szk. 2012/2013) i p. Barbarze Kapicy (r. szk. 2013/2014).

Dzięki wytężonej pracy administratora projektu p. Elwiry Wojdy przebiega on zgodnie z planem. Pani E. Wojda koordynuje wykorzystanie Platformy Edukacyjnej „EDUSCIENCE”, otrzymanego w ramach projektu wyposażenia (stacja pogodowa, tablica interaktywna), czuwa nad powstawaniem materiałów edukacyjnych i upowszechnianiem ich wraz z p. B. Kapicą.

Podziękowania składam na ręce rodziców uczniów klasy 2a, którzy wspierają swoje pociechy oraz szkołę w realizacji tego przedsięwzięcia.
Piknik Naukowy

9 stycznia 2014 roku klasa 2a uczestniczyła w Pikniku Naukowym w S.P. im. Jana Pawła II w Tłuszczu w ramach projektu „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.

foto


foto


Piknik rozpoczął się pokazem naukowym, który dotyczył fizyki niskich temperatur i chemii ognia. Uczniowie poznali eksplozyjne właściwości ciekłego azotu.

foto


Nie zabrakło „wybuchów” i sztuczek np. z zamrożoną ręką. Nasi wychowankowie mieli także możliwość podziwiać efekty spalania wybranych mieszanin oraz obserwować wpływ objętości na kontrolowane eksplozje.

Następnie dzieci przeobraziły się w małych badaczy i pod kierunkiem naukowców uczestniczyły w różnych warsztatach: „warsztaty wody”, „warsztaty śmieciowe”, „telefon a dźwięk”, „chemia dwutlenku węgla”, „gwiazda elektrostatyczna”, „objętość brył”.

foto


foto


foto


foto


foto


foto


Wielu wrażeń dostarczyła uczniom wizyta w planetarium. Uczestnicy pokazu zgłębili swoją wiedzę o gwiazdozbiorach, planetach i Układzie Słonecznym.

foto


Kolejnym etapem Pikniku była lekcja dydaktyczna dotycząca anatomii człowieka. Uczniowie poznali budowę i funkcję różnych narządów oraz układów. Mieli także możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy w oparciu o przygotowane modele.

foto


foto


Piknik Naukowy pozwolił naszym uczniom lepiej zrozumieć wybrane zagadnienia naukowe. Dostarczył wielu wrażeń i dobrej zabawy podczas zaproponowanych zajęć.

foto

„Co jedzą rośliny?” - transmisja Eduscience

20 grudnia 2013 roku obejrzeliśmy transmisję pt. „Co jedzą rośliny?”. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób odżywiają się rośliny, co jest potrzebne roślinom do życia, co różni rośliny od zwierząt.

foto


foto


foto

Rozstrzygnięcie konkursu „Ciekawe zjawiska przyrodnicze”

16 grudnia zostały ogłoszone wyniki konkursu „Ciekawe zjawiska przyrodnicze”.

Z przyjemnością informujemy, że Anna Senduła, uczennica klasy 2a, zajęła I miejsce. Ania otrzyma Tablet 7 z Wifi, książkę oraz dyplom.

Cieszymy się i gratulujemy!
Transmisja Eduscience w klasie 2a

2 grudnia obejrzeliśmy lekcję „Gdzie się wyrzuca karton po mleku?”. Transmisja dotyczyła segregacji śmieci. Nie zabrakło wątku polarnego, gdyż przenieśliśmy się na Spitsbergen i dowiedzieliśmy się co w Polskiej Stacji Polarnej robi się ze śmieciami.
Monitoring przyrodniczy

Uczniowie klasy 2a systematycznie wysyłają raporty z prowadzonego monitoringu przyrodniczego.

foto


foto

Transmisja Eduscience w klasie 2a pt.: „Skąd się wzięła sól w Wieliczce?”

27 listopada uczniowie klasy 2a obejrzeli transmisję pt. „Skąd się wzięła sól w Wieliczce?”.

Lekcja dotyczyła złóż soli kamiennej, jej powstawania i wykorzystywania. Uczniowie „udali się” również w wirtualną wycieczkę do kopalni „Wieliczka”.

foto

Transmisja Eduscience w klasie 2a pt.: „Zima, jakiej nie znacie...”

25 listopada klasa 2a uczestniczyła w lekcji pt. „Zima, jakiej nie znacie...”.

Podczas transmisji uczniowie dowiedzieli się m.in.: skąd się bierze śnieg, z jakiego śniegu najłatwiej ulepić bałwana?, dlaczego śnieg skrzypi pod nogami?, dlaczego zimą można jeździć na sankach, nartach, łyżwach i nartach?

Uczniowie korzystali także z kart pracy i odpowiadali na pytania. Lekcja wprowadziła nas już w nastrój zbliżającej się zimy.

foto


foto

Udział uczniów klasy 2a w konkursie plastycznym „Ciekawe zjawiska przyrodnicze”

Uczniowie klasy 2a przystąpili do konkursu plastycznego „Ciekawe zjawiska przyrodnicze” organizowanego przez Partnera Projektu - Edukacja Pro Futuro. Prace w formacie A4 wykonane zostały przy wykorzystaniu różnych technik.

Oto prace naszych uczniów:

* Erupcja wulkanów

foto


* Tęcza

foto


foto


* Zaćmienie Słońca

foto


* Zachód Słońca

foto


*Zorza polarna

foto


* Trąba powietrzna

foto

„Czy wiecie jak wygląda lato w Hornsundzie?” - transmisja Eduscience w klasie 2a

12 listopada uczniowie klasy 2a obejrzeli transmisję pt. „Czy wiecie jak wygląda lato w Hornsundzie?”. Lekcję poprowadziła pani Katarzyna Jankowska. Tym razem uczniowie „wybrali się” na Spitsbergen, aby zobaczyć lato w Polskiej Stacji Badawczej w Hornsundzie.

foto


Nie zabrakło filmów, slajdów, zgadywanek i rebusów.

foto


Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób dostarcza się zaopatrzenie do Polskiej Stacji Badawczej i jakie zwierzęta można spotkać w okolicy Polskiej Stacji Badawczej. Uczniowie starali się także wymienić różnice pomiędzy latem w Polsce i latem na Spitsbergenie.
Zielniki uczniów klasy 2a

Uczniowie klasy 2a wykonali zielniki liści. Praca ta wymagała dużo czasu i staranności. Nadszedł czas, aby zaprezentować swoje dzieła. Wszyscy chętnie oglądali zielenki z wystawy klasowej. Była okazja, aby przypomnieć sobie budowę liścia i rozpoznać gatunki niektórych drzew po wyglądzie liści. Prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane.

foto


foto


foto


Uczniowie wykonali także prace plastyczne pt. „Kolorowe drzewa”.

foto


foto

Zajęcia o wulkanach - transmisja Eduscience

30 października klasa 2a obejrzała kolejną transmisję, którą poprowadził pan dr hab. Tymon Zieliński. Tym razem lekcja dotyczyła wulkanów.

Uczniowie poznali charakterystyczne cechy wulkanów oraz największe i najbardziej znane wulkany na świecie. Dzieci zadawały pytania, na które szybko uzyskiwały odpowiedzi.

foto


Podczas zajęć komputerowych często korzystamy z zasobów platformy eduscience.

foto


foto

„Idziemy do lasu” - transmisja Eduscience

21 października klasa 2a obejrzała transmisję pt. „Idziemy do lasu”, którą prowadził Pan mgr Jerzy Speil. Dowiedzieliśmy się co to jest las, kto zamieszkuje lasy, co można robić, a czego nie należy robić w lesie. Prezentacja pokazała także znaczenie lasu dla zwierząt i ludzi.

foto


Uczniowie odpowiadali na pytania prowadzącego i wykonali zadania sprawdzające zdobyte wiadomości.

foto

„Dobranoc, czyli przygotowania do zimy”

18 października 2013 roku klasa 2a obejrzała kolejną transmisję pt. „Dobranoc, czyli przygotowania do zimy”.

foto


Lekcję prowadziła Pani mgr Magdalena Królak. Podczas lekcji uczniowie poznali zwierzęta, które zasypiają na zimę. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób się do tego przygotowują i co jedzą podczas snu. Poznaliśmy zwyczaje niedźwiedzia, wiewiórki, borsuka, jeża i nietoperza. Spróbowaliśmy również odpowiadać na pytania pani Magdaleny Królak.

foto


foto

Eduscience - transmisja dotycząca jesieni

9 października 2013 roku uczniowie klasy 2a obejrzeli transmisję dotycząca jesieni.

foto


Lekcję poprowadziła Pani mgr Liliana Keslinka-Nawrot. Uczniowie rozmawiali o zmianach zachodzących w przyrodzie. Nie zabrakło ciekawych zadań oraz zabawy na materiale interaktywnym.

foto


foto

„Zielona fabryka słodyczy” - transmisja Eduscience w klasie 2a

24 września klasa 2A obejrzała transmisję „Zielona fabryka słodyczy”, którą prowadziła pani Magdalena Puczko. Podczas lekcji uczniowie poznali znaczenie słowa „fotosynteza” i zastanawiali się, kto oprócz roślin czerpie korzyści z tego procesu i dlaczego. Uczniowie wykonywali także zadania ineteraktywne. Nie zabrakło zagadek i rebusów.
Eduscience - transmisja w klasie 2a

13 września 2013r. klasa 2a obejrzała pierwszą w tym roku szkolnym transmisję.

foto


Dotyczyła ona roli wiatru w życiu codziennym i w gospodarce. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację i wysłuchaliśmy wyjaśnień dydaktyka pana mgr inż. Leopolda Stempkowskiego.

foto


foto


foto

 
Wytworzył: B. Kapica, E. Wojda, data: 10.09.2014 r., godz. 21.30
Wprowadził: Kamila Norkiewicz, data: 10.09.2014 r., godz. 21.56
Ostatnia aktualizacja: Kamila Norkiewicz, data: 10.09.2014 r., godz. 21.57
Liczba odwiedzin: 879